wtorek, 28 października 2014

Rezygnacja z opłat z tytułu publicznego odtwarzania ZAiKS. I co dalej?

Wielu właścicieli firm, w których obsługuje się klientów zastanawia się dlaczego jest zmuszona do odprowadzania opłat na rzecz Organizacji zbiorowego zarządzania. Można długo tłumaczyć ów problem, ale chyba wystarczy przede wszystkim skierować każdego zainteresowanego do Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która praktycznie zamyka temat dyskusji. W końcu prawo to prawo i należy je respektować. A jeśli jakaś organizacja działająca zgodnie z prawem stara się egzekwować ustawę, to nie ma wyjścia i trzeba albo zrezygnować z odtwarzania muzyki z radia lub telewizji w swojej firmie, albo zgodzić się podpisanie umowy z jedną...lub wszystkimi organizacjami...albo zdecydować się przejść na muzykę zwolnioną z opłat ZAiKS oraz pozostałych. Zawsze jest jakieś wyjście ;-)


Rezygnuję z ZAiKS-u


Jeśli jakiś czas temu zdecydowaliście się na podpisanie umowy z jedną z organizacji zbiorowego zarządzania, albo co gorsza macie takich umów co najmniej kilka, możecie zrezygnować z opłacania ZAiKS-u wypowiadając umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Najczęściej jest to trzymiesięczny okres, w którym będziecie zobowiązani do płacenia. Decyzja należy do Was :-)

Rezygnuję z radia i telewizji


Po rezygnacji ze współpracy z ZAiKS-em musicie dokonać wyboru. Do tej pory w Waszym lokalu odtwarzana była muzyka z radia lub telewizji, klienci zapewne troszkę przyzwyczaili się, że w tle zawsze słyszalne były dźwięki światowych przebojów muzycznych lub teledyski z Vivy czy MTV. Nagle następuje grobowa cisza, co np. dla restauracji jest wyjątkowo uciążliwe. Jeśli chcemy utrzymać pewien standard oraz wysoki poziom usług, muzyka w restauracji bardzo by nam pomogła stworzyć sympatyczną atmosferę podczas spożywania posiłków. Pomyślcie jak byście się czuli bez muzyki, gdyby jej nie było? Stukot sztućców przenosiłby Was zapewne do czasów stołówek szkolnych, gdzie muzyką był...gwar roześmianych uczniów ;-) Kiedyś miałem okazję udać się do Pizzy Hut, w której akurat padło nagłośnienie. Przyznam się bez bicia, że spędzony wieczór z ukochaną osobą nie był wówczas już tak udany jak sobie to wyobrażałem. Czułem się jak we wspomnianej stołówce...nic oczywiście nie ujmując szkolnym stołówkom,w których często jadałem pyszne posiłki ;-)

Rezygnując z radia bądź telewizji podejmujecie ważną decyzję, która może, ale wcale nie musi mieć wpływu na Wasze przyszłe obroty. Mimo wszystko jestem zdania, że muzyka pomaga sprzedawać usługi jakie oferujemy klientowi i tutaj niestety zgodzę się z ZAiKS-em, że muzyka najzwyczajniej w świecie sprzedaje. Owszem, zależy to też od branży, jednak w w przypadku restauracji, hoteli spa czy salonów fryzjersko-kosmetycznych, muzyka stanowi ważny atrybut działalności.

Czym zastąpić muzykę ZAiKS-ową?


Jeśli już podjęliście decyzję o rezygnacji z radia bądź telewizji w swoim lokalu, stajecie przed kolejną ważna decyzją. Czy pozostawiacie w lokalu głuchą ciszę czy też chcielibyście jednak, aby jakieś dźwięki płynęły w tle, za które nie będzie odprowadzać comiesięcznych opłat?

W Polsce istnieje kilkanaście jeśli nie więcej firm specjalizujących się w produkcji oraz dystrybucji płyt z muzyką zwolnioną z opłat ZAiKS. Ich muzyka cieszy się coraz większą popularnością wśród osób planujących zerwać umowę z OZZ lub tez wśród właścicieli do, których kontrola ZAiKS nie dotarła ;-) Pamiętajmy, że w świetle prawa możecie odprowadzać opłaty na rzecz wszystkich OZZ, co może być kosztowne w zależności od wielkości restauracji czy salonu kosmetycznego jak i wielkości miasta, w którym działacie. Gwarantuję, że jak podpiszecie umowę z jedną organizacją to gwarantuję, że niebawem pojawią się kolejne z propozycja współpracy nie do odrzucenia ;-)

Wracając jednak do muzyki bez opłat. Faktycznie wybór jest coraz większy i potencjalny odbiorca, który chce uwolnić się od ZAiKS-u może przebierać w ofertach do woli. Wszystko jest zależne od tego czego oczekujecie. Głównie muzyka zwolniona z opłat, to muzyka instrumentalna kojarzona z muzyką relaksacyjną. Jej odbiorcami są salony kosmetyczne, salony fryzjerskie, hotele spa, restauracje czy sklepy handlowe.

Muzyka bez opłat charakteryzuje się głównie możliwością odtwarzania jej na terenie Waszej firmy całkowicie bez dodatkowych opłat jak i bezterminowo. Twórcy muzyki bez opłat zrzekają się swoich praw z tytułu publicznego odtwarzania, co jest ujęte najczęściej na specjalnych zaświadczeniach lub certyfikatach wydających przez dystrybutora podczas zakupów płyt przeważnie bezpłatnie. Podstawą do zwolnienia z opłat jest zawsze faktura zakupu, zatem nie zapominajcie, że wszelkie dodatkowe zaświadczenia wystawiane przez sklepy tak do końca nie zawsze stanowią podstawę do uwolnienia się od ZAiKS-u. Tylko faktura z wyszczególnionymi tytułami płyt, które zakupiliście i będziecie odtwarzać w obrębie własnej firmy jest podstawą do zwolnienia z opłat. To po stronie ZAiKS-u leży sprawdzenie i udowodnienie czy zakupiona płyta jest zwolniona z opłat czy też nie.Możecie kleić tonę naklejek na drzwiach, wieszać mnóstwo certyfikatów, a i tak najważniejszym dokumentem poświadczającym odtwarzanie muzyki bez ZAiKS jest faktura zakupu :-)

W kolejnych postach przedstawię firmy specjalizujące się w sprzedaży i dystrybucji muzyki bez opłat. Polecę sklepy, w których warto kupować, a co za tym idzie bezpiecznie. Zdarzają się firmy, które żerują na niewiedzy i oszukują swoich klientów, zatem postaram się ustrzec Was przed błędami oraz pomóc w doborze odpowiedniego repertuaru muzycznego dla Waszej firmy :-)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz