środa, 5 listopada 2014

Certyfikaty, zaświadczenia, naklejki bez opłat ZAiKS

Certyfikat muzyki Solitudes
Sposobów na poinformowanie Organizacji zbiorowego zarządzania o tym, że odtwarzacie muzykę bez opłat w swojej firmie jest wiele. Każda z firm zajmujących się sprzedaż muzyką zwolnioną z opłat oferuje co innego, co może pomóc w skróceniu procedury kontroli. Począwszy od certyfikatów, poprzez specjalne zaświadczenia wydawanych przez producentów kończąc na specjalnych naklejkach. Czy faktycznie są one niezbędne i wymagane prawnie?


Żaden certyfikat tudzież naklejka nie są podstawą do zwolnienia z opłat w ramach odtwarzanej muzyki w obrębie własnej firmy. Podstawą do zwolnienia z opłat z tytułu publicznego odtwarzania - jeśli zakupiliście muzykę bez opłat - jest faktura zakupu, na której wyszczególnione zostały tytuły płyt, które będziecie odtwarzać w swojej firmie. To właśnie ten dokument jest najważniejszy w całej tej zabawie z ZAiKS-em, STOART-em czy ZPAV-em. Wszelkiej maści dodatki nie muszą być przez Was kupowane u sprzedawcy, ale nie zaszkodzi, aby taki dodatek mieć ;-)

Naklejki i certyfikaty wydawane są przeważnie na życzenie klienta i często stanowią dodatkową opłatę w wysokości kilku lub kilkunastu złotych. Nie mają żadnej mocy prawnej, a jedynie stanowią wartość informacyjną, dzięki której możecie ułatwić sobie rozmowę z kontrolerem lub po prostu skrócić czas kontroli.

Gdy kontroler widzi certyfikat lub naklejkę na drzwiach lub ścianie salonu musi zdawać sobie sprawę, że raczej nic nie uzyska dla siebie oraz organizacji dla której pracuje. Mimo wszystko dla upewnienia się zapewne poprosi o stosowne dokumenty oraz płyty do wglądu, po czym zakończy swoją pracę. W gruncie rzeczy wielu kontrolerów rezygnuje z działań w przypadku, gdy zauważy ów certyfikat :-)

Warto zatem zaopatrzyć się w tego rodzaju dodatek, który jest wydatkiem jednorazowym i nie obciąży Waszego budżetu. Przykładowo certyfikat imienny w formacie A4 wystawiany na życzenie klienta  przez sklep z muzyką relaksacyjną bez opłat VTM Dr.Stein kosztuje zaledwie 10 zł a naklejka od 3-5 zł. Firma MusicDays oferuje naklejkę gratis w ramach zakupu płyty. W firmie PublicMusic kupując płytę w cenie 5 zł musicie dopłacić 29 zł za licencję do konkretnej płyty.Naklejka MusicDays 

Certyfikat i naklejka PublicMusicBrak komentarzy:

Prześlij komentarz